Rózsás János kitüntetései, elismerései
A kitüntetéseket és elismeréseket az író
2009-ben készült életrajzi összefoglalásából idézzük,
kiegészítve néhány később
ismertté vált adattal, dokumentummal (külön keretben).
Küldetéstudatból vállalt munkásságom, a szovjet kényszermunkatáborokba hurcolt magyar állampolgárok sorsának kutatását, megörökítését célzó irodalmi tevékenységem — amellyel a korábbi évtizedekben minden veszély, lebukás kockázatát vállaltam, és a múltam miatt amúgy is sok üldöztetést, mellőzést elviseltem — a későbbi években meghozta számomra a korábban nem remélt elismerést.
A bajtársi szervezkedés lehetőségével megalakult GULAG Alapítvány kuratóriumának elnöke lettem 1993-ban, majd koromra való tekintettel 2010-től már csak kuratóriumi tag voltam. A Magyar Írószövetség tagja vagyok 1997-től, a MVSZ Százak tanácsának tagja 2000 óta.
Nagykanizsa város díszpolgárává választottak 1993 októberében a város egész társadalmának megbecsülése és legnagyobb elismerése kifejezéseként.
Fejtő Ferenc és Rózsás János Nagykanizsa díszpolgárai
Gratulálunk mindkettőjüknek. Kívánjuk, hogy jó egészségben és alkotókedvben, hosszú ideig viseljék a kitüntető címet! Javaslat Nagykanizsa Megyei Jogú város Díszpolgára címére Tisztelt Közgyűlés!
Fennállása óta Nagykanizsa Város Közgyűlése nem adományozott díszpolgári címet. A nemrégiben meghozott rendelet lehetővé teszi e cím adományozását. Az a véleményünk, hogy a rendszerváltás egyik szimbolikus megjelenítése az, ha e társadalmi elismerésben olyan személyiségek részesülnének, akik a korábbi időszakban szóba sem jöhettek. Fontosnak tartjuk azt is, hogy olyanok is részesüljenek elismerésben, akik ma is Nagykanizsán élnek.
Nagykanizsa, 1993. június 14. Javaslattevők a Nagykanizsáért-Délnyugat Magyarországért Alapítvány nevében:
Katona Gyula a kuratórium elnöke Megjelent a Dél-Nyugat 1993. októberi számában. |
Zala megye díszpolgára vagyok 2003 januárja óta (a kép a zalaegerszegi átadó ünnepségen készült -szerk-) több évtizedes tényfeltáró munkásságért, a kényszermunkatáborokba hurcolt magyarok sorsának felkutatásáért, az összegyűjtött dokumentumok megismertetéséért.
A nagybányai vitéz Horthy Miklós kormányzó által 1920-ban alapított Vitézi Rend Budapesten, 2006. szeptember 23-án felvett a rend tagjainak sorába, és vitézzé avatott, mint aki a polgári életben folytatott hazafias tevékenységével kiváló tanúbizonyságát adta vitézségének és nemzeti érzésének. A Vitézi Rend 2008. július 1-jei hatállyal a haza szolgálatában kifejtett kiemelkedő kulturális, nevelési és az eredményes nemzeti hagyományőrző tevékenység elismeréseként a saját érdemű vitézek állományába minősített át.
A Miskolci Bölcsész Egyesület Nagy Lajos király Magánegyetemének elnöksége és doktori bizottsága 2007. június 8-án díszdoktorrá fogadott (dr. Honoris causa) tudományos és szépírói munkásságáért, a magyarság ügyének felvállalásáért, aki életének fénykorát Szibériában töltötte, ott érlelődött írói tehetsége, mely itthon napvilágot látva a világirodalmi érdeklődésének középpontjába került, és hazájának örökbecsű szolgálatot tett. Kitüntetéseim:
1976 — Békemozgalom Kitüntető Jelvénye
1991 — Emléklap az 1956-os helytállásért
1996 — Magyar Szabadságharcos Világszövetség Európai Elnökségének Emléklapja, London
1998 — POFOSZ Hazáért Érdemkereszt ezüst fokozata
1999 — II. Világháborús Emlékérem; Szabad Magyarországért Emléklap
2001 — Magyar Lelkiismeret Emléklap kiemelkedő írói tevékenységemért, a nemzet igaz történelmének bemutatásáért, valamint az igazságtalan trianoni döntéseknek a hazai és nemzetközi közvélemény megismertetésében tett nemes küzdelmemért. Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjének polgári tagozata (híradás róla) a Gulagon fogva tartott magyarok sorsának tárgyilagos és művészi ábrázolásáért. Magyarország Köztársasági Elnöke, mint írónak, történésznek a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje kitüntetést adományozta a Gulag szörnyűségeinek — az egyetemes történettudománynak fontos forrásanyagot jelentő — kutatásáért, tapasztalatok emlékiratokban való megörökítéséért, példaértékű életút elismeréseként.
2003 — A Magyar Művészeti Akadémia Aranyérme a magyarság emberi és szellemi méltóságáért folytatott küzdelmem, életművem és írói munkásságom elismeréseként. A fotókon a oklevél és az aranyére (1.), az írót közöntő művészek, barátok (2.), Rózsás János dedikál (3-4.)
Az átadó ünnepségen Makovecz Imre és Czupi Gyula köszöntötte az ünnepeltet. Czupi Gyula laudációja:
Rózsás Jánosról, a Magyar Művészeti Akadémia 2003. évi aranyérmeséről
Jó hírt hozok Zalából, Nagykanizsáról. Arról a helyről, ahonnan egykori társuk, a Magyar Művészeti Akadémia tagja, Farkas Ferenc származik, akiről nálunk zeneiskolát neveztek el, nem sokkal halála után. Nagykanizsa-Budapest, 2003. április 3. Czupi Gyula |
2006 — Rotary Fúrási Rt. Nagykanizsai cégtől Rotary Díj az emberi helytállásért a nyolcvanadik születésnapom alkalmával. 1956-os Emléklap és Ezüstérem a szabad magyar hazához való hűségemért.
2007 — POFOSZ Hazáért Érdemkereszt arany fokozata hazafias és áldozatos magatartásom elismeréséül, amelyet a magyar haza védelmében tanúsítottam, és amelyért üldöztetést szenvedtem.
2008 — A Horthy Miklós Társaság Elnökségének Emléklapja elismerését fejezi ki a hazának tett szolgálataimért, illetve példamutató életútmért. Magyar Szellemi Védegylet „Rendületlenül” diplomája a magyarság rendületlen szolgálatáért. Vállalkozók Országos Szövetsége Zala Megyei Szervezetének Zala Megyei Príma Díja a magyar irodalom terén kifejtett kimagasló tevékenységemért. Bethlen Gábor Alapítvány Bethlen Gábor-díja szerint a tehetség, hűség és szívósság, amellyel magasrendű céljaimért küzdeni tudtam, ma is hatékony példa lehet mindazok számára, akik a közösségi értékű alkotómunkát tekintik hivatásuknak.
2009 — POFOSZ Hazáért Érdemkereszt arany fokozata annak a hazafias és áldozatos munkának elismeréséül, amelyet a magyar haza érdekében végeztem fáradhatatlan aktivitással. A Balaton Akadémia (Keszthely) „Sis Honestus” Emlékérem életutamért, közírói munkásságomért, a Gulag-lexikon elkészítéséért. A magyarság sarokba szorított, de sértetlenül megőrzött jó szelleméért. A Volt Hadifoglyok Bajtársi Szövetsége által alapított Hadifogoly Emlékérem viselésére jogosított fel a Volt Hadifoglyok Nemzetközi Szövetsége (CIAPG). A Magyar Szabadság Napja Alapítvány Kuratóriuma, mint írónak, a szovjet GULAG magyar foglya részére Magyar Szabadságért Díjat adományozta: „szabadságvágya tartotta életben a majd tíz évig tartó szovjet hadifogságban. A munkatáborok embertelen körülményeiről, sorstársai életéről, szenvedéseiről írott művei, évtizedes kutatásai méltó emléket állítanak e szörnyű korszak szenvedőinek.”
2011 — A Magyar Műveltség Kincsestára Szabadegyetem a Magyar Műveltség Díjat adományozta Nagykanizsán Az egyetemes magyar kultúra értékeinek megtartása és átörökítése érdekében kifejtett önzetlen emberi tettéért. A Zalai Magyar Nemzeti Szövetség 85. születésnapom alkalmából díszoklevéllel tüntetett ki a magyarság nemzeti szellemiségének megőrzésében erősítésében, a keresztényi emberi magatartás személyes példázatáért, sorstársaim emlékének ápolásáért, magas irodalmi szinten való megjelenítéséért.