Ugrás a menühöz.Ugrás a keresődobozhoz.Ugrás a tartalomhoz.



Cikkek az Erkel Művelődési Házról a zalai sajtóban

1970 - 1980

- válogatás -

A válogatásban a művelődési ház életéről szóló hosszabb cikkek olvashatók.

   Zalai Hírlap 1971.  július 1.  

Szeptemberi tervek az Erkel Ferenc Olajipari Művelődési Házban

Nagykanizsán, az Erkel Ferenc Olajipari Művelődési Házban július elsején kezdődik a nyári szünet, de már elkészült az új féléves terv, a szeptemberi nyitáskor kész, érdekes program várja az érdeklődőket.
Az igazgatói irodában a Ház munkájában egyre többet segítő társadalmi népművelők Kőszegi István igazgatótól rövid tájékoztatót kaptak ezekről a tervekről.
— Rövid működésem alatt arra törekedtem, hogy a félévet zökkenőmentesen zárjuk. A hagyományos műsorok megszervezése, a Ház adminisztratív ügyeinek rendbetétele után legfontosabb feladatnak tekintettem, hogy az új szezonra többféle szempontból is elfogadható műsortervet készítsek — mondta bevezetőül az igazgató.

— Milyen új dolgok várhatók?

— A Fegyveres Erők Klubjával néhány közös program, a klubformák maximális kihasználása, új arcok, új tehetségek bemutatása Átszerveztük az ifjúsági klubot, a tartalékos tisztek, a szocialista brigádok és a nyugdíjasok is önálló egységben tölthetik el szabadidejüket.

— Hallhatnánk valamit részletesebben a nyugdíjasok klubjával kapcsolatos tervekről?

— A nagykanizsai olajipari vállalatok nyugdíjasainak társadalmi szervezeteként szeretnénk működtetni a klubot. Célul tűztük ki, hogy a nyugdíjasok és hozzátartozóik közérdekű, egyéni problémáit felmérjük, megoldásukat segítsük, kulturális lehetőséget, hasznos elfoglaltságot biztosítsunk részükre a szocialista nevelőmunka eszközeivel. Várjuk az érdeklődőket

— Eddig is nagyon sok neves fővárosi művészt láthatott a közönség. Lesz-e valami újdonság az új szezonban?

— Igen. Császár Angéla vezetésével fiatal művészek látogatnak hozzánk, vallanak életükről, munkájukról, bizonyítják tehetségüket. A sorozaton felül fellépnek: Sinkó László, Zala Márk, Piros Ildikó, Drahota Andrea, Bálizsovits Lajos. Tervezzük meg Major Tamás, Gobbi Hilda, Psota Irén és Váradi Hédi meghívását is Lesz párizsi élménybeszámoló, találkozás Balczóval, Moldova György íróval. A heti kötött foglalkozáson napirendre kerülnek az ifjúságot érintő kérdések, különféle versenyeket rendezünk, filmesztétikai előadásokat szervezünk — mondta befejezésül Kőszegi István.

Ifj. Takáts Sándor

   Zalai Hírlap 1973. február 11.  4. oldal.   

Az olajosoké legyen

Mit tesz a munkások műveltségének emeléséért a nagykanizsai Erkel Ferenc Művelődési Ház? Mitől lesz munkás kultúrház egy kultúrház? Természetesen nem feltétlenül attól, hogy fenntartója valamiféle ipari vállalat, üzem.
Ezt elsősorban a benne folyó munka, látogatóinak összetétele határozza meg Ezek után ha azt vizsgáljuk, munkás kultúrház-e a négy nagykanizsai vállalat által fenntartott Erkel Ferenc Művelődési Ház, igennel is, nemmel is felelhetnénk. Miért? Azért, mert noha a művelődési ház művészeti csoportjainak, ifjúsági klubjának tagjai főként az olajipar dolgozóiból kerültek és kerülnek ki, s jóllehet, az elmúlt években számos brigádtalálkozóra, vállalati rendezvényre kerültmár sor e ház falai között, a reprezentatív, színvonalas nagyrendezvények, irodalmi estek látogatói között bizony már kevésbé találkozhattunk az említett vállalatok dolgozóival, főként pedig munkásokkal nem.

— Miként lehetne még vonzóbbá tenni a művelődési ház rendezvényeit, milyen új formák bevezetésével gazdagíthatják itt az olajipari dolgozók ismereteit, általános műveltségét? Erről érdeklődtünk Harkány László, gimnáziumi tanártól, a művelődési ház új igazgatójától.

— Elsődleges célunk — mondja Harkány László —, hogy a legfrissebb tudományos ismeretek felhasználásával hozzájáruljunk az olajipari üzemek dolgozóinak politikai, szakmai és általános művelt-ségének gazdagításához. Éppen ezért a ház programjában — idei munkatervünk szerint — nem a nagyrendezvények sze-repelnek központi helyen. — Tudományos, irodalmi, művészeti tematikájú ismeretterjesztő előadásokat szervezünk, továbbá vetélkedőket,összejöveteleket rendezünk a szocialista brigádok részére.

— Munkásakadémia?

— Ilyet is tervezünk, megindítását azonban szeptemberre tűztük ki. Évek óta téma az is, hogya művelődési házak kapcsolódjanak be a dolgozók esti okta ításának kiterjesztésébe, segít- s senek jobban a toborzásban, adjanak helyet és támogatást az oktatásnak. — Az a tervünk — mondja Harkány László —, hogy szeptemberben a fenntartó vállalatok dolgozóiból egy hetedik osztály elindításához szükséges létszámot toborzunk. Máristárgyalásokat kezdtünk a Szabadság téri általános iskola vezetőivel tervünk megvalósítása érdekében. Ezen kívülorosz, angol, német nyelvtanfolyamokat szervezünk, továbbá meg kívánjuk ismertetni az olajipari dolgozókkal a filmművészet klasszikus értékeitis, egy márciusban induló filmklub keretében.

— Min munkálkodnak a ház jóhírű művészeti csoportjai?

— Énekkarunk a Kemenesaljai Fesztiválra, a munkáskórusok budapesti találkozójára, s természetesen a hagyományos zalai dalostalálkozóra készül, zenekarunk rendszeresen próbál, hogy méltóképpen szerepelhessen a különféle városi és társadalmi ünnepségeken, irodalmi színpadunk pedigemlékműsorokra készül. Legközelebb Petőfi, majd későbbCsokonai emlékének adóznak a színpad tagjai. A művelődési ház üvegajtaján a következő felirat olvasható: A kultúrházat csak olajipari dolgozók látogathatják. A tiltást is tartalmazó mondat — paradox módon — egyben csalogató is, így is át lehetne fogalmazni: tietek ez a ház, gyertek hát minél többen.

H. I

   Zalai Hírlap 1976. szeptember 5.   

Szélesebb skálán a közművelődésben
Kísérletező kedv a kanizsai Erkel művelődési házban

Nem zárt be nyári szünetre az idén a nagykanizsai Erkel Ferenc Olajipari Művelődési Ház, csak valamivel kevesebb rendezvényt szerveztek júliusban és augusztusban. Úgy érezzük, ez is elegendő időt adott arra, hogy erőt gyűjtsünk az új művelődési évadra — mondja Harkány László igazgató, de gyorsan hozzáteszi: — Nagyon sok időt fordítottunk az új évad tervezésére. Nemcsak ötletgazdag, hanem olyan sokszínű programot akarunk nyújtani a szocialista brigádoknak, látogatóinknak, amelyben érdeklődési körének megfelelően választani tud mindenki. Kollektívák, rétegek, de egyének is. Azt gondoljuk, így lehet ébren tartani az érdeklődést rendezvényeink iránt és legjobban szolgálni a munkásművelődés ügyét. — Mit tartalmaz az új programjuk? — A közművelődés valamennyi jelentősebb témakörének helyet, szerepet adunk. A politika, az irodalom, a nyelvművelés, a külpolitika,az esztétikai témák épp úgy szerepelnek, mint a természettudomány, a történelem,az idegen nyelv, a képzőművészet, a film vagy a szórakoztatás, és így tovább. Lehet, hogy ez soknak tűnik, de kevesebbel nem tudnánk lehetőséget biztosítani a szocialista brigádok sokrétű kulturális vállalásainak teljesítéséhez, céljaik eléréséhez. Pedig ez az alapvető feladatunk.
Ízelítőt is ad az igazgató a programból. A közelgő évforduló kapcsán Ady-szemináriumot indítanak 8 előadással, a legnevesebb Ady-kutatók részvételével. Az első vendég dr. Czine Mihály egyetemi tanár lesz szeptember 24-én „Ady és Móricz című előadásával, amit havonta egy előadás és beszélgetés követi. Négy foglalkozásból álló nyelvművelő sorozatot indítanak elsősorban a műszaki értelmiség, a vezetői munkakörben levők számára. A sorozat összefoglaló címe: Nyelvében él a nemzet, s ilyen témák köré csoportosul: Közéletiség, beszéd, nyelvműveltség, Anyanyelv és demokrácia, A szövegalkotás, szerkesztés, helyesírás, A szöveg hangos megjelenítése — mindezekről pedig egyetemi tanárok, docensek, kandidátusok beszélnek és adnak tanácsot, s az érdeklődők közül bárki részt vehet a foglalkozásokon.
Novemberben a DKG MSZBT tagcsoportjával közösen politikai témájú rendezvényt tartanak a KMP megalakulására emlékezve. Chrudinák Alajos nyitja a sort a külpolitikai tájékoztatók sorozatában, ő az arab világ helyzetéről beszél, majd neves előadók adnak tájékoztatót a földrészek, országok társadalmi, politikai törekvéseiről. Ehhez kapcsolódik a természettudományos sorozat, köztük például az Élet és tudomány nap novemberben. Akit pedig ezek mellett a földrajz is érdekel, az útirajzsorozat foglalkozásain vehet részt. Az első foglalkozás szeptember 10-én Iránról, Egyiptomról szól a kanizsai származású Szentirmai József mérnök, a „Japán” című útikönyv szerzője vezetésével. A sorozat további témái a jugoszláv tengerparttal, a Tátrával, a Szovjet Távol-Kelettel foglalkoznak.
— Fontos feladatunknak tartjuk az esztétikai neveléssegítését. Sok ilyen jellegű rendezvényünk lesz, például László Gyula történész professzor kiállítása október elején a kortárs művészekről és kéziratokról, vagy festményes szoborkiállítás novemberben Bálizs Kálmánnak, a DKG dolgozójának munkáiból, aztán Horváth Olivér pécsi festőművész alkotásaiból. Idesorolhatjuk a közeli napokban nyíló kiállítást a gyermekmunkákból. Szervezünk egy sorozatot Művészek a bányászokért címmel, ebben zenei előadások, filmbemutató, irodalmi foglalkozások, képzőművészeti zenek szerepelnek majd. Megrendezzük Sántha Ferenc: Az ötödik pecsét című regényéből készült filmbemutatóját és ankétját a szerző és a rendező részvételével.
Útjára indítanak egy orosz és egy német nyelvű tanfolyamot is. A brigádoknak bőven lesz alkalmuk különféle vetélkedőn is részt venni, jelentős lesz ezek közül a november 6-án rendezendő döntő 16 brigád részvételével IS Rákóczi Ferenc életéről és a kuruc szabadságharcról, de különböző szaktémákból is szerveznek vetélkedőket. Nem maradt ki a programból a több, kifejezetten szórakoztató jellegű műsor sem, például monstrekabaré Garas, Ráday, Kabos és mások szereplésével az ősz végén.
— A közművelődés szélesebb skáláján akarunk dolgozni az új évadban. Módszereit most kutatjuk. Sok dologban kísérletezünk, s ezért tévedhetünk is. Úgy érezzük,érdemes ezt a kockázatot vállalni. Nélküle egysíkúbb lenne a programunk — mondja az igazgató.

V. Gy

   Zalai Hírlap 1977. március 6. 5. oldal.   

Sikeresen szolgálja az olajipariak kulturálódását az Erkel Ferenc Művelődési Ház

Négy ével ezelőtt került a Nagykanizsai Olajipari Művelődési Ház társadalmi vezetőségének élére Harkány László, a Landler gimnázium tanára. Az új vezetőség annak idején azt a feladatot kapta a DKG szakszervezeti bizottságától, valamint a ház többi fenntartójától — a DKFÜ-től, a KöGÁZ-től és az OGIL-tól —, hogy az intézmény munkája bizonyos időn belül feleljen meg a művelődést irányító fórumok, szervek előírásainak.
Itt az alkalom, hogy közreadjuk azt a sok örvendetes tényt, amely az utóbbi időben városszerte tekintélyt és elismerést szerzett az Erkel Ferecről elnevezett művelődési háznak.

Irodalomtól a természettudományokig

Az Intézmény megújhodásának legszembetűnőbb jelei: hatékonyan segíti a kibontakozóban levő rilankás művelődést; a ház nem csupán helyiséget adó és biztosító épület, hanem a művelődés, a kultúra valódi otthona lett; a büfé nem olcsó italbolt, hanem a művelődési programokhoz otthonos légkört teremtő szolgáltatás. A tavaly megtartott minden egyes rendezvényük a politikai, ideológiai, esztétikai nevelés szolgálatában állt. Ilyen céllal tartották meg a nagyszerűen sikerült APN-estet, a 28 ismeretterjesztő előadást, a négy részből álló anyanyelvi sorozatot, és a nyolc előadásra tervezett Ady szeminárium egyes foglalkozásait. Külön is kiemelnénk a nyelvi, irodalmi előadásokat, amelyeknek olyan országos hírű közreműködői voltak, mint Deme László, Grétsy László, Czine Mihály, Kovalovszky Miklós és Varga József. Nem véletlen, hogy ezeken a foglalkozásokon átlagban 300 körül volt a hallgatóság létszáma. A szórakoztató jellegű rendezvényeknél is minden esetben az igényességre törekedtek. Vendégük volt többek között Sinkovits Imre, Psota Irén, Ruttkai Éva, Bánffy György és Sólyom Ildikó.

Táblás ház előtt zajlottak le az író-olvasó találkozók, s nagy sikere volt a Rákóczi-évfordulóval kapcsolatos vetélkedősorozatnak, amelynek főszereplői a DKG 28 szocialista brigádjának tagjai voltak.

S hogy túl sok az irodalmi jellegű rendezvény? Nem tagadja ezt Harkány László sem. Ő irodalom szakos tanár, s úgy véli, az olajipari dolgozókat is érdeklik az ilyen jellegű programok. Aztán nem panaszkodhatnak azok sem, akik a művészetek más ágai iránt érdeklődnek, vagy netán a természettudományos témákat kedvelik — van bőven a népművelet tarsolyában ezekből is.

A művészeti csoportok életéből

A művelődési ház nagy múltú fúvószenekara évekkel ezelőtt majdhogynem válságba került: a zenekar vezetője lemondott, s nem volt megoldva az utánpótlás a fiatal fúvósokból. Deme Antal karnagynak lelkes munkával sikerült azonban újjászerveznie az együttest, amelyben immár fele-fele arányban foglalnak helyet fiatalok és idősebbek. Az utánpótlást az olajipari szakközépiskola és a szakmunkásképző Intézet adja Most éli az újjászervezés időszakát az énekkar is, amely Horváth Béla vezetésével túljutott az első biztató lépéseken.

A diákszínpad tavaly sorra nyerte az országos fesztiválokon a különféle díjakat. Csurgón országos fődíjat kaptak, kazincbarcikai fellépésüket pedig a központi lapok is elismeréssel méltatták. Kár, hogy a csoport tagjai „kiöregedtek”, leérettségiztek, s más helyekre távoztak. Biztató viszont, hogy az új gárda is roppant tehetséges, s Lehota János tanár vezetésével rövidesen bemutatkoznak a közönségnek.

Lassú, szerény fejlődést, szolid eredményeket produkál a letéti könyvtár, akárcsak a Glóbus ifjúsági klub, amely a kezdeti nekibuzdulás után kissé megtorpant. Nem úgy a fotószakkör, amelynek tizenkét tagja lelkesen készíti az egyes rendezvényeket megörökítő dokumentációkat

Nem tesznek különbséget

Lesz mit megörökíteniük a fotósoknak az elkövetkezendő napokban, hónapokban is. A házban szocialista brigádvetélkedőket, társadalmi, politikai és családi ünnepeket szerveznek a négy olajipari vállalat dolgozói részére. Szeretnék elérni, hogy a brigádestek méltóbb helyet foglaljanak el a művelődési ház életében. Az üzemi ifjúsági szervezetekkel karöltve bekapcsolódnak a KISZ fennállása 20. évfordulójának ünnepségeibe is. A tavaszi forradalmi évfordulók során fórum jellegű előadásokra hívják a város fiataljait később pedig vendégük lesz Chrudinák Alajos és Várkonyi András. Az idén tavasszal is sor kerül a már hagyományossá vált Ki mit készít szabad időben? című rendezvénysorozatra, a hozzá kapcsolódó előadásokra, ankétokra és kiállításokra.

A tartalmas művelődés, szórakozás érdekében az idén is tervezik neves művészek (Almás Éva, Csernus Mariann, Garas Dezső, Huszti Péter, Piros Ildikó) meghívását egy egy irodalmi estre. Tovább folytatják a közkedvelt útielőadás-sorozatot és az író-olvasó találkozókat. S teszik mindezt annak érdekében, hogy a négy olajipari vállalat dolgozóinak művelődési igényeit fejlesszék, és változatos szolgáltatásokkal kielégítsék. De nem zárkóznak el a város lakossága elől sem: nyitva áll az olajipari művelődési ház mindazoknak, akik a szabad idejüket kulturáltan akarják eltölteni.

M.J.

 

<< Előző (4. oldal)
/5